University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Smith, John Lewis Jr.
City Washington
State DC
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
For biographical information from the Federal Judicial Center, see www.fjc.gov/servlet/nGetInfo?jid=2221

Smith, John Lewis Jr.
Born September 20, 1912, in Washington, DC
Died September 4, 1992, in Washington, DC ... read more
For biographical information from the Federal Judicial Center, see www.fjc.gov/servlet/nGetInfo?jid=2221

Smith, John Lewis Jr.
Born September 20, 1912, in Washington, DC
Died September 4, 1992, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by Lyndon B. Johnson on October 6, 1966, to a seat vacated by Luther W. Youngdahl. Confirmed by the Senate on October 20, 1966, and received commission on November 3, 1966. Served as chief judge, 1981-1982. Assumed senior status on January 31, 1983. Service terminated on September 4, 1992, due to death.

Education:
Princeton University, A.B., 1935
Georgetown College Law School (now Georgetown University Law Center), LL.B., 1938
Georgetown College Law School (now Georgetown University Law Center), LL.M., 1939

Professional Career:
Assistant U.S. attorney, District of Columbia, 1940-1946
U.S. Army lieutenant colonel, Air Corps, 1942-1946
Private practice, Washington, D.C., 1946-1956
Commissioner, District of Columbia Public Utilities Commission, 1956-1957
Judge, District of Columbia Court of General Sessions, 1957-1966; associate judge, 1957-1959; chief judge, 1959-1966



This additional biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born September 20, 1912, in Washington, DC
Died September 4, 1992, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by Lyndon B. Johnson on October 6, 1966, to a seat vacated by Luther W. Youngdahl. Confirmed by the Senate on October 20, 1966, and received commission on November 3, 1966. Served as chief judge, 1981-1982. Assumed senior status on January 31, 1983. Service terminated on September 4, 1992, due to death.

Other Federal Judicial Service:
Judge, District of Columbia Court of General Sessions, 1957-1966; chief judge, 1959-1966
Judge, Foreign Intelligence Surveillance Court, 1982-1988

Education:
Princeton University, A.B., 1935
Georgetown College Law School (now Georgetown University Law Center), LL.B., 1938
Georgetown College Law School (now Georgetown University Law Center), LL.M., 1939

Professional Career:

Assistant U.S. attorney, District of Columbia, 1940-1946
U.S. Army lieutenant colonel, Air Corps, 1942-1946
Private practice, Washington, D.C., 1946-1956
Commissioner, District of Columbia Public Utilities Commission, 1956-1957
Member, Judicial Conference of the United States, 1981-1982


compress summary


back
new people search