University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Nelson, David Sutherland
City Boston
State MA
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race African-American
Gender M
Biographical
For biographical information from the Federal Judicial Center, see www.fjc.gov/servlet/nGetInfo?jid=1741

Nelson, David Sutherland
Born December 2, 1933, in Boston, MA
Died October 21, 1998, in Framingham, MA
... read more
For biographical information from the Federal Judicial Center, see www.fjc.gov/servlet/nGetInfo?jid=1741

Nelson, David Sutherland
Born December 2, 1933, in Boston, MA
Died October 21, 1998, in Framingham, MA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Massachusetts
Nominated by Jimmy Carter on January 25, 1979, to a new seat authorized by 92 Stat. 1629. Confirmed by the Senate on March 21, 1979, and received commission on March 23, 1979. Assumed senior status due to certified disability on September 27, 1991. Service terminated on October 21, 1998, due to death.

Education:
Boston College, B.S., 1957
Boston College Law School, J.D., 1960

Professional Career:
Private practice, Boston, Massachusetts, 1960-1973
Assistant professor, Boston University School of Public Communications, 1966-1973
Commissioner, U.S. District Court, District of Massachusetts, 1968-1969
Instructor, Harvard Law School, 1969-1980
Assistant attorney general and chief of Consumer Protection Division, Commonwealth of Massachusetts, 1971-1973
Justice, Massachusetts Superior Court, 1973-1979
Instructor in trial advocacy, Boston University School of Law, 1973-1992



This additional biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born December 2, 1933, in Boston, MA
Died October 21, 1998, in Framingham, MA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Massachusetts
Nominated by Jimmy Carter on January 25, 1979, to a new seat authorized by 92 Stat. 1629. Confirmed by the Senate on March 21, 1979, and received commission on March 23, 1979. Assumed senior status on September 27, 1991. Service terminated on October 21, 1998, due to death.

Other Federal Judicial Service:
U.S. Commissioner, U.S. District Court for the District of Massachusetts, 1968-1969

Education:
Boston College, B.S., 1957
Boston College Law School, J.D., 1960

Professional Career:

Private practice, Boston, Massachusetts, 1960-1973
Assistant professor, Boston University School of Public Communications, 1966-1973
Instructor, Harvard Law School, 1969-1980
Assistant attorney general and chief of Consumer Protection Division, Commonwealth of Massachusetts, 1971-1973
Justice, Massachusetts Superior Court, 1973-1979
Instructor in trial advocacy, Boston University School of Law, 1973-1992


compress summary


back
new people search