University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name McGuire, Matthew Francis
City Washington
State DC
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born May 30, 1898, in St. John`s, Canada
Died January 24, 1986, in Washington, DC

... read more
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born May 30, 1898, in St. John`s, Canada
Died January 24, 1986, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Associate Justice, District Court of the U.S. for the District of Columbia (now U.S. District Court for the District of Columbia)
Nominated by Franklin D. Roosevelt on July 14, 1941, to a seat vacated by Peyton Gordon. Confirmed by the Senate on July 29, 1941, and received commission on August 1, 1941. Served as chief judge, 1961-1966. Assumed senior status on October 7, 1966. Service terminated on January 24, 1986, due to death.

Education:
College of the Holy Cross, A.B., 1921
Boston University School of Law, LL.B., 1926

Professional Career:

U.S. Navy, 1918
Private practice, Boston, Massachusetts, 1926-
U.S. Department of Justice, 1934-1941; special assistant to the Attorney General of the United States, 1934-1939; assistant to the Attorney General of the United States, 1940-1941
Member, Judicial Conference of the United States, 1961-1967


compress summary

Case(s) FH-DC-0016 : United States v. The Ontario Owners, Inc.

back
new people search