University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name McGarr, Frank James
City Chicago
State IL
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born February 25, 1921, in Chicago, IL
Died January 6, 2012, in Downers Grove, IL

... read more
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born February 25, 1921, in Chicago, IL
Died January 6, 2012, in Downers Grove, IL

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Northern District of Illinois
Nominated by Richard M. Nixon on September 22, 1970, to a new seat authorized by 84 Stat. 294. Confirmed by the Senate on October 8, 1970, and received commission on October 14, 1970. Served as chief judge, 1981-1986. Assumed senior status on June 30, 1986. Service terminated on January 15, 1988, due to retirement.

Other Federal Judicial Service:
Judge, Foreign Intelligence Surveillance Court, 1979-1983

Education:
Loyola University Chicago, A.B., 1942
Loyola University Chicago School of Law, J.D., 1950

Professional Career:

U.S. Army, 1942-1945
Assistant to the president, Loyola University Chicago, 1946-1952
Private practice, Chicago, Illinois, 1952-1954, 1958-1969, 1988-2012
First assistant U.S. attorney, Northern District of Illinois, 1954-1958
First assistant attorney general, State of Illinois, 1969-1970
Board member, Federal Judicial Center, 1976-1980
Member, Judicial Conference of the United States, 1985-1987


compress summary


back
new people search