University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Magruder, Calvert
City Boston
State MA
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born December 26, 1893, in Annapolis, MD
Died May 22, 1968

Federal Judicial Service:
... read more
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born December 26, 1893, in Annapolis, MD
Died May 22, 1968

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Court of Appeals for the First Circuit
Nominated by Franklin D. Roosevelt on April 24, 1939, to a seat vacated by George Hutchins Bingham. Confirmed by the Senate on June 1, 1939, and received commission on June 3, 1939. Served as chief judge, 1948-1959. Assumed senior status on June 12, 1959. Service terminated on May 22, 1968, due to death.

Other Federal Judicial Service:
Judge, Emergency Court of Appeals, 1942-1962

Education:
St. John`s College, Annapolis, Maryland, A.B., 1913
Harvard Law School, LL.B., 1916
St. John`s College, Annapolis, Maryland, A.M., 1917

Professional Career:

Law clerk, Hon. Louis Brandeis, Supreme Court of the United States, 1916-1917
U.S. Army lieutenant, Infantry, 1917-1919
Attorney, U.S. Shipping Board, 1919-1920
Faculty, Harvard Law School, 1920-1939, 1947-1959; assistant professor of law, 1920-1925; professor of law, 1925-1939; vice dean, 1930-1939; lecturer, 1947-1959
General counsel, National Labor Relations Board, 1934-1935
General counsel, Wage and Hour Division, U.S. Department of Labor, 1938-1939
Member, Conference of Senior Circuit Judges, 1940-1948, and Judicial Conference of the United States, 1948-1959
Lecturer, University of California, Hastings College of the Law, 1959-1960
Lecturer, Columbia University, 1960-1961
Lecturer, Ohio State University, 1961
Lecturer, University of Puerto Rico, 1962


compress summary


back
new people search