University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Keech, Richmond Bowling
City Washington
State DC
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born November 28, 1896, in Washington, DC
Died April 13, 1986

Federal Judicial
... read more
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born November 28, 1896, in Washington, DC
Died April 13, 1986

Federal Judicial Service:
Associate Justice, District Court of the U.S. for the District of Columbia (now U.S. District Court for the District of Columbia)
Received a recess appointment from Harry S Truman on October 14, 1946, to a seat vacated by Jesse C. Adkins; nominated to the same position by Harry S Truman on January 8, 1947. Confirmed by the Senate on January 22, 1947, and received commission on January 24, 1947. Served as chief judge, 1966. Assumed senior status on November 1, 1966. Service terminated on April 13, 1986, due to death.

Education:
Georgetown College Law School (now Georgetown University Law Center), LL.B., 1922
Georgetown College Law School (now Georgetown University Law Center), LL.M., 1923

Professional Career:

U.S. Navy, Transport Service, World War I
Private practice, Washington, D.C., 1922-1925
Assistant corporation counsel, Washington, D.C., 1925-1930
Professor of law, National University, 1930
People's counsel of the District of Columbia, 1930-1934
Law member/vice chairman, Public Utilities Commission, Washington, D.C., 1934-1940
Corporation counsel, Washington, D.C., 1940-1945
Administrative assistant, President Harry S. Truman, 1945-1946


compress summary


back
new people search