University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Jackson, Robert Houghwout
City Washington
State DC
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born February 13, 1892, in Spring Creek, PA
Died October 9, 1954, in Washington, DC

... read more
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born February 13, 1892, in Spring Creek, PA
Died October 9, 1954, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Associate Justice, Supreme Court of the United States
Nominated by Franklin D. Roosevelt on June 12, 1941, to a seat vacated by Harlan F. Stone. Confirmed by the Senate on July 7, 1941, and received commission on July 11, 1941. Service terminated on October 9, 1954, due to death.

Allotment as Circuit Justice:

Second Circuit, October 14, 1941-November 12, 1945, October 14, 1946-October 9, 1954

Education:
Albany Law School
Read law, 1913

Professional Career:

Private practice, Jamestown, New York, 1913-1917, 1918-1934
Private practice, Buffalo, New York, 1917-1918
Corporation counsel, Jamestown, New York, 1918-1934
General counsel, Bureau of Internal Revenue, U.S. Department of the Treasury, 1934-1936
Special counsel, U.S. Department of the Treasury, 1935
Special counsel, U.S. Securities and Exchange Commission, 1935
Assistant attorney general, Tax Division, U.S. Department of Justice, 1936-1937
Assistant attorney general, Antitrust Division, U.S. Department of Justice, 1937-1938
Solicitor general of the United States, 1938-1940
Attorney General of the United States, 1940-1941
Chief U.S. prosecutor, Nuremberg Trials, 1945-1946


compress summary

Case(s) SD-KS-0001 : Brown v. Board of Education of Topeka

back
new people search