University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Dawson, Archie Owen
State NY
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born October 9, 1898, in Pomfret, CT
Died August 3, 1964

... read more
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born October 9, 1898, in Pomfret, CT
Died August 3, 1964

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Southern District of New York
Nominated by Dwight D. Eisenhower on April 6, 1954, to a seat vacated by Henry W. Goddard. Confirmed by the Senate on April 23, 1954, and received commission on April 27, 1954. Service terminated on August 3, 1964, due to death.

Education:
Columbia University, A.B., 1921
Columbia Law School, LL.B., 1923

Professional Career:

U.S. Army private, World War II
Private practice, New York City, 1923-1954
Delegate, New York constitutional convention, 1933


compress summary


back
new people search