University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Daugherty, Frederick Alvin
State OK
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born August 18, 1914, in Oklahoma City, OK
Died April 7, 2006

Federal Judicial
... read more
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Sep 27, 2017:

Born August 18, 1914, in Oklahoma City, OK
Died April 7, 2006

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the Eastern District of Oklahoma
Received a recess appointment from John F. Kennedy on October 5, 1961, to a new seat authorized by 75 Stat. 80; nominated to the same position by John F. Kennedy on January 15, 1962. Confirmed by the Senate on February 7, 1962, and received commission on February 17, 1962. Served as chief judge, 1973-1975. Assumed senior status on January 12, 1982. Service terminated on April 7, 2006, due to death.

Judge, U.S. District Court for the Northern District of Oklahoma
Received a recess appointment from John F. Kennedy on October 5, 1961, to a new seat authorized by 75 Stat. 80; nominated to the same position by John F. Kennedy on January 15, 1962. Confirmed by the Senate on February 7, 1962, and received commission on February 17, 1962. Assumed senior status on January 12, 1982. Service terminated on April 7, 2006, due to death.

Judge, U.S. District Court for the Western District of Oklahoma
Received a recess appointment from John F. Kennedy on October 5, 1961, to a new seat authorized by 75 Stat. 80; nominated to the same position by John F. Kennedy on January 15, 1962. Confirmed by the Senate on February 7, 1962, and received commission on February 17, 1962. Served as chief judge, 1972-1982. Assumed senior status on January 12, 1982. Service terminated on April 7, 2006, due to death.

Other Federal Judicial Service:
Judge, Foreign Intelligence Surveillance Court, 1981-1988
Judge, Temporary Emergency Court of Appeals, 1982-1993

Education:
Cumberland School of Law, LL.B., 1933

Professional Career:

Private practice, Oklahoma City, Oklahoma, 1937-1940, 1946-1950, 1952-1955
U.S. Army commanding officer, 1940-1946, 1950-1952
Judge, Oklahoma District Court, Seventh Judicial District, 1955-1961
Member, Judicial Conference of the United States, 1973-1976
Member, U.S. Judicial Panel on Multidistrict Litigation, 1980-1990

Other Nominations/Recess Appointments:

Nominated to U.S. District Courts for the Eastern, Northern and Western Districts of Oklahoma, September 23, 1961; no Senate vote


compress summary

Case(s) PC-OK-0002 : Raven v. Hess
PC-OK-0003 : Hill v. Anderson

back
new people search