University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Smith, William Francis
City Perth Amboy
State NJ
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
For biographical information from the Federal Judicial Center, see www.fjc.gov/servlet/nGetInfo?jid=2231

Smith, William Francis
Born February 24, 1903, in Perth Amboy, NJ
Died February 26, 1968, in New Brunswick, ... read more
For biographical information from the Federal Judicial Center, see www.fjc.gov/servlet/nGetInfo?jid=2231

Smith, William Francis
Born February 24, 1903, in Perth Amboy, NJ
Died February 26, 1968, in New Brunswick, NJ

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of New Jersey
Nominated by Franklin D. Roosevelt on January 23, 1941, to a new seat authorized by 54 Stat. 219. Confirmed by the Senate on February 13, 1941, and received commission on February 15, 1941. Served as chief judge, 1959-1961. Service terminated on September 12, 1961, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Third Circuit
Nominated by John F. Kennedy on August 15, 1961, to a seat vacated by Phillip Forman. Confirmed by the Senate on August 30, 1961, and received commission on August 30, 1961. Service terminated on February 26, 1968, due to death.

Education:
Columbia University, Ph.G., 1922
New Jersey Law School (now Rutgers School of Law -- Newark), LL.B., 1929

Professional Career:
Deputy mayor, Perth Amboy, New Jersey, 1926-
Private practice, New Jersey, 1930-1931
Instructor, New Jersey Law School, 1930-1935
Assistant U.S. attorney, District of New Jersey, 1934-1940
U.S. attorney for the District of New Jersey, 1940-1941




This additional biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Aug 15, 2016:

Smith, William Francis
Born February 24, 1903, in Perth Amboy, NJ
Died February 26, 1968, in New Brunswick, NJ

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of New Jersey
Nominated by Franklin D. Roosevelt on January 23, 1941, to a new seat authorized by 54 Stat. 219. Confirmed by the Senate on February 13, 1941, and received commission on February 15, 1941. Served as chief judge, 1959-1961. Service terminated on September 12, 1961, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Third Circuit
Nominated by John F. Kennedy on August 15, 1961, to a seat vacated by Phillip Forman. Confirmed by the Senate on August 30, 1961, and received commission on August 30, 1961. Service terminated on February 26, 1968, due to death.

Education:
Columbia University, Ph.G., 1922
New Jersey Law School (now Rutgers School of Law -- Newark), LL.B., 1929

Professional Career:
Deputy mayor, Perth Amboy, New Jersey, 1926-
Private practice, New Jersey, 1930-1931
Instructor, New Jersey Law School, 1930-1935
Assistant U.S. attorney, District of New Jersey, 1934-1940
U.S. attorney for the District of New Jersey, 1940-1941


compress summary

Case(s) No current case connections


Additional Resources
 
  none on record

back
new people search