University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Smith, John Joseph
City Waterbury
State CT
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
For biographical information from the Federal Judicial Center, see www.fjc.gov/servlet/nGetInfo?jid=2220

Smith, John Joseph
Born January 25, 1904, in Waterbury, CT
Died February 16, 1980, in Waterbury, CT
... read more
For biographical information from the Federal Judicial Center, see www.fjc.gov/servlet/nGetInfo?jid=2220

Smith, John Joseph
Born January 25, 1904, in Waterbury, CT
Died February 16, 1980, in Waterbury, CT

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Connecticut
Nominated by Franklin D. Roosevelt on October 16, 1941, to a seat vacated by Edwin S. Thomas. Confirmed by the Senate on October 28, 1941, and received commission on October 30, 1941. Served as chief judge, 1953-1960. Service terminated on September 13, 1960, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Second Circuit
Nominated by Dwight D. Eisenhower on January 11, 1960, to a seat vacated by Carroll Clark Hincks. Confirmed by the Senate on September 1, 1960, and received commission on September 2, 1960. Assumed senior status on November 6, 1971. Service terminated on February 16, 1980, due to death.

Education:
Yale College, B.A., 1925
Yale Law School, LL.B., 1927

Professional Career:
Research fellow, Yale Law School, 1927-1928
Private practice, Waterbury, Connecticut, 1928-1941
U.S. representative from Connecticut, 1935-1941

Nominated to U.S. Court of Appeals for the Second Circuit, August 27, 1959; no Senate vote



This additional biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Aug 15, 2016:

Smith, John Joseph
Born January 25, 1904, in Waterbury, CT
Died February 16, 1980, in Waterbury, CT

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Connecticut
Nominated by Franklin D. Roosevelt on October 16, 1941, to a seat vacated by Edwin S. Thomas. Confirmed by the Senate on October 28, 1941, and received commission on October 30, 1941. Served as chief judge, 1953-1960. Service terminated on September 13, 1960, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Second Circuit
Nominated by Dwight D. Eisenhower on January 11, 1960, to a seat vacated by Carroll Clark Hincks. Confirmed by the Senate on September 1, 1960, and received commission on September 2, 1960. Assumed senior status on November 6, 1971. Service terminated on February 16, 1980, due to death.

Education:
Yale College, B.A., 1925
Yale Law School, LL.B., 1927

Professional Career:
Research fellow, Yale Law School, 1927-1928
Private practice, Waterbury, Connecticut, 1928-1941
U.S. representative from Connecticut, 1935-1941

Nominated to U.S. Court of Appeals for the Second Circuit, August 27, 1959; no Senate vote
Portraits

compress summary

Case(s) IM-NY-0035 : Marrone v. U. S. Immigration & Naturalization Service
JC-NY-0012 : Marcera v. Chinlund
JC-NY-0049 : Sala v. County of Suffolk


Additional Resources
 
  none on record

back
new people search