University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Roche, Michael Joseph
City San Francisco
State CA
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
For biographical information from the Federal Judicial Center, see www.fjc.gov/servlet/nGetInfo?jid=2035

Roche, Michael Joseph
Born July 22, 1878, in County Waterford, Ireland
Died July 1, 1964

... read more
For biographical information from the Federal Judicial Center, see www.fjc.gov/servlet/nGetInfo?jid=2035

Roche, Michael Joseph
Born July 22, 1878, in County Waterford, Ireland
Died July 1, 1964

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of California
Nominated by Franklin D. Roosevelt on August 21, 1935, to a seat vacated by Frank H. Kerrigan. Confirmed by the Senate on August 23, 1935, and received commission on August 24, 1935. Served as chief judge, 1948-1958. Assumed senior status on March 1, 1958. Service terminated on July 1, 1964, due to death.

Education:
Valparaiso University Law School, LL.B., 1908

Professional Career:
Private practice, San Francisco, California, 1908-
Assistant district attorney, San Francisco, California, 1908-1910
Judge, San Francisco [California] Municipal Court, 1910-1914
Judge, Superior Court of California, City and County of San Francisco, 1918-1935



This additional biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Aug 15, 2016:

Roche, Michael Joseph
Born July 22, 1878, in County Waterford, Ireland
Died July 1, 1964

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of California
Nominated by Franklin D. Roosevelt on August 21, 1935, to a seat vacated by Frank H. Kerrigan. Confirmed by the Senate on August 23, 1935, and received commission on August 24, 1935. Served as chief judge, 1948-1958. Assumed senior status on March 1, 1958. Service terminated on July 1, 1964, due to death.

Education:
Valparaiso University Law School, LL.B., 1908

Professional Career:
Private practice, San Francisco, California, 1908-
Assistant district attorney, San Francisco, California, 1908-1910
Judge, San Francisco [California] Municipal Court, 1910-1914
Judge, Superior Court of California, City and County of San Francisco, 1918-1935

compress summary

Case(s) No current case connections


Additional Resources
 
  none on record

back
new people search