University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Roberts, Richard W.
City Washington
State DC
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race African-American
Gender M
Biographical
For biographical information from the Federal Judicial Center, see www.fjc.gov/servlet/nGetInfo?jid=2777

Roberts, Richard W.
Born 1953 in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. ... read more
For biographical information from the Federal Judicial Center, see www.fjc.gov/servlet/nGetInfo?jid=2777

Roberts, Richard W.
Born 1953 in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by William J. Clinton on January 27, 1998, to a seat vacated by Charles R. Richey. Confirmed by the Senate on June 5, 1998, and received commission on June 23, 1998. Served as chief judge, 2013-present.

Education:
Vassar College, A.B., 1974
School for International Training (now SIT Graduate Institute), M.I.A., 1975
Columbia Law School, J.D., 1978

Professional Career:
Trial attorney, Criminal Section, Civil Rights Division, U.S. Department of Justice, 1978-1982
Private practice, Washington, D.C., 1982-1986
Assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1986-1988
Assistant U.S. attorney, District of Columbia, 1988-1995; principal assistant U.S. attorney, 1993-1995
Chief, Criminal Section, Civil Rights Division, U.S. Department of Justice, 1995-1998




This additional biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Aug 15, 2016:

Roberts, Richard W.
Born 1953 in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by William J. Clinton on January 27, 1998, to a seat vacated by Charles R. Richey. Confirmed by the Senate on June 5, 1998, and received commission on June 23, 1998. Served as chief judge, 2013-2016. Assumed senior status due to certified disability on March 16, 2016.

Education:
Vassar College, A.B., 1974
School for International Training (now SIT Graduate Institute), M.I.A., 1975
Columbia Law School, J.D., 1978

Professional Career:
Trial attorney, Criminal Section, Civil Rights Division, U.S. Department of Justice, 1978-1982
Private practice, Washington, D.C., 1982-1986
Assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1986-1988
Assistant U.S. attorney, District of Columbia, 1988-1995; principal assistant U.S. attorney, 1993-1995
Chief, Criminal Section, Civil Rights Division, U.S. Department of Justice, 1995-1998


compress summary

Case(s) EE-DC-0033 : Augst-Johnson v. Morgan Stanley & Co.
EE-DC-0040 : Breen v. Mineta
EE-DC-0043 : Moore v. Chertoff
ID-TN-0004 : U.S. v. Tennessee


Additional Resources
 
  none on record

back
new people search