University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Johnson, Norma Holloway
City Washington
State DC
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race African-American
Gender F
Biographical
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Aug 15, 2016:

Johnson, Norma Holloway
... read more
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Aug 15, 2016:

Johnson, Norma Holloway
Born July 28, 1932, in Lake Charles, LA
Died September 18, 2011, in Lake Charles, LA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by Jimmy Carter on February 28, 1980, to a seat vacated by George L. Hart. Confirmed by the Senate on May 9, 1980, and received commission on May 12, 1980. Served as chief judge, 1997-2001. Assumed senior status on June 18, 2001. Service terminated on December 31, 2003, due to retirement.

Education:
District of Columbia Teachers College (now Univ. of the District of Columbia), B.S., 1955
Georgetown College (now Georgetown University) Law Center, J.D., 1962

Professional Career:
Private practice, Washington, D.C., 1963
Trial attorney, Civil Division, U.S. Department of Justice, 1963-1967
Assistant corporation counsel, Washington, D.C., 1967-1970
Judge, Superior Court of the District of Columbia, 1970-1980


compress summary

Case(s) EE-DC-0030 : United States v. DC Metro Police Department
MH-DC-0001 : Dixon v. Weinberger


Additional Resources
 
  none on record

back
new people search