University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Halbert, Sherrill
City San Francisco
State CA
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Aug 15, 2016:

Halbert, Sherrill
... read more
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Aug 15, 2016:

Halbert, Sherrill
Born October 17, 1901, in Terra Bella, CA
Died May 31, 1991, in San Rafael, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of California
Nominated by Dwight D. Eisenhower on August 19, 1954, to a seat vacated by Dal M. Lemmon. Confirmed by the Senate on August 20, 1954, and received commission on August 26, 1954. Service terminated on September 18, 1966, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court, Eastern District of California
Reassigned on September 18, 1966, to a new seat authorized by 80 Stat. 75. Assumed senior status on September 30, 1969. Service terminated on May 31, 1991, due to death.

Education:
University of California, Berkeley, A.B., 1924
University of California, Berkeley, Boalt Hall School of Jurisprudence, J.D., 1927

Professional Career:
Private practice, Porterville, California, 1927-1941
Chief deputy district attorney, Tulare County, California, 1927-1936
Deputy attorney general, State of California, 1942
Private practice, San Francisco, California, 1942-1944
Private practice, Modesto, California, 1944-1949
Chief deputy district attorney, Stanislaus County, California, 1944-1949
District attorney, Stanislaus County, California, 1949
Judge, Superior Court of California, 1949-1954
Research Collections

compress summary

Case(s) PC-CA-0032 : Nichols v. McGee


Additional Resources
 
  none on record

back
new people search