University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Gurfein, Murray Irwin
City New York
State NY
Role(s) Judge : Federal, Article III
Race White
Gender M
Biographical
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Aug 15, 2016:

Gurfein, Murray Irwin
... read more
This biographical data was taken from the Federal Judicial Center [link] on Aug 15, 2016:

Gurfein, Murray Irwin
Born November 17, 1907, in New York, NY
Died December 16, 1979, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Nominated by Richard M. Nixon on April 14, 1971, to a seat vacated by Thomas F. Murphy. Confirmed by the Senate on May 20, 1971, and received commission on May 20, 1971. Service terminated on September 11, 1974, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Second Circuit
Nominated by Richard M. Nixon on July 11, 1974, to a seat vacated by Paul Raymond Hays. Confirmed by the Senate on August 22, 1974, and received commission on August 27, 1974. Service terminated on December 16, 1979, due to death.

Education:
Columbia College, A.B., 1926
Harvard Law School, LL.B., 1930

Professional Career:
Law clerk, Hon. Julian Mack, U.S. Court of Appeals for the Seventh Circuit, 1930-1931
Assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1931-1933
Private practice, New York City, 1933-1935, 1946-1971
Deputy assistant district attorney, New York County, New York, 1935-1938
Assistant district attorney, New York County, New York, 1938-1942
U.S. Army lieutenant colonel, Office of Strategic Services, 1942-1946
Assistant, Hon. Robert H. Jackson, chief U.S. prosecutor, Nuremberg Trials, 1945
Bibliography
Portraits

compress summary

Case(s) IM-NY-0002 : Becker v. Marks
JC-NY-0007 : Rhem v. Malcolm
PC-NY-0036 : Todaro v. Ward


Additional Resources
 
  none on record

back
new people search