University of Michigan Law School
Civil Rights Litigation Clearinghouse
 
Name Manglona, Ramona Villagomez
City Saipan
State MP
Role(s) Judge : Federal, Administrative
Judge : State
Race
Gender F
Biographical
Judge Manglona was born February 26, 1967 on Saipan in the Commonwealth of the Northern Mariana Islands. She graduated from the University of California at Berkeley in 1990 with a Bachelor of Arts in Economics and Japanese. She received her JD from the University of New Mexico School of Law in 1996. ... read more
Judge Manglona was born February 26, 1967 on Saipan in the Commonwealth of the Northern Mariana Islands. She graduated from the University of California at Berkeley in 1990 with a Bachelor of Arts in Economics and Japanese. She received her JD from the University of New Mexico School of Law in 1996.

After working for several years as a lawyer in the Office of the Attorney General, she became Deputy Attorney General of the Northern Mariana Islands early in 2002 and then the first female Attorney General of the Northern Mariana Islands in November 2002. She was appointed to the Superior Court in May 2003 and resigned from that post in June 2011 to become chief judge for the U.S. District Court for the Northern Mariana Islands. This is an Article I judicial appointment, with a term of ten years. The Senate Judiciary Committee held a hearing on her nomination on March 16, 2011 and reported her nomination favorably on April 7, 2011. On July 26, 2011, the Senate confirmed her nomination by voice vote and she received her commission on July 29, 2011; she took her oath of office the next day. Her commission will expire on July 28, 2021 at which time her term will end, unless she is reappointed.
compress summary

Case(s) PC-MP-0001 : U.S. v. Commonwealth of the Northern Mariana Islands


Additional Resources
 
  none on record

back
new people search